Ändra sökning
Avgränsa sökresultatet
1 - 7 av 7
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Träffar per sida
  • 5
  • 10
  • 20
  • 50
  • 100
  • 250
Sortering
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
Markera
Maxantalet träffar du kan exportera från sökgränssnittet är 250. Vid större uttag använd dig av utsökningar.
  • 1. Abramovich, S
    et al.
    Persson, Lars-Erik
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Some new Hermite-Hadamard and Fejer type inequalities without convexity/concavityIngår i: Mathematical Inequalities & Applications, ISSN 1331-4343, E-ISSN 1848-9966Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 2. Abravomich, S
    et al.
    Persson, Lars-Erik
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Rearrangements andJensen type inequalities related to convexity, superquadracity, strongconvexity and 1-quasiconvexityIngår i: Mathematical Inequalities & Applications, ISSN 1331-4343, E-ISSN 1848-9966Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 3.
    Jain, P
    et al.
    South Asian University.
    Kanjilal, S
    South Asian University.
    Persson, Lars-Erik
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Hardy-type inequalities over balls in R^N for some bilinear and iterated operators2019Ingår i: Journal of Inequalities and Special Functions, ISSN 2217-4303, E-ISSN 2217-4303, Vol. 10, nr 2, s. 35-48Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    Some new multidimensional Hardy-type inequalites are proved and discussed. The cases with bilinear and iterated operators are considered and some equivalence theorems are proved.

  • 4. Mamedov, F
    et al.
    Mammadzade, N
    Persson, Lars-Erik
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    A new fractional order Poincare¨s inequalitywith weightsIngår i: Mathematical Inequalities & Applications, ISSN 1331-4343, E-ISSN 1848-9966Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 5. Nikolova, L
    et al.
    Persson, Lars-Erik
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Samko, N
    Some new inequalities involving the Hardy operatorIngår i: Mathematische Nachrichten, ISSN 0025-584X, E-ISSN 1522-2616Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 6.
    Persson, Lars-Erik
    et al.
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Tephnadze, G
    On the boundedness ofVilinkin-Fejer means on the martingale Hardy spacesIngår i: Operators and Matrices, ISSN 1846-3886, E-ISSN 1848-9974Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 7.
    Persson, Lars-Erik
    et al.
    Karlstads universitet, Fakulteten för hälsa, natur- och teknikvetenskap (from 2013), Institutionen för matematik och datavetenskap (from 2013).
    Tephnadze, G
    Tutberidze, G
    Wall, P
    Strong summabilityresult of Vilenkin-Fejér means on bounded Vilenkin groupsIngår i: Ukrainian Mathematical Journal, ISSN 0041-5995, E-ISSN 1573-9376Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
1 - 7 av 7
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf